Annonse
Steinar Melby
Artikkel
Steinar Melby
30 november 2021 12:55
Del på Facebook
Anja Solvik og Bunadsgeriljaen foran Stortinget i en tidligere aksjon. Foto: Ken Alvin Jenssen
Anja Solvik og Bunadsgeriljaen foran Stortinget i en tidligere aksjon. Foto: Ken Alvin Jenssen
Denne artikkelen er over 12 måneder gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Bunadsgeriljaen er en folkebevegelse som startet 1. april 2019 for å redde fødeavdelingen i Kristiansund. Kampen fortsetter og Bunadsgeriljaens arbeid går nå inn i en ny arbeidsfase og organisering.

Det store engasjementet fra kvinner og menn over hele landet har vist at det er et sterkt behov for en slik organisasjon, som på rekordtid nådde nær 100 000 medlemmer på Facebook.

Bunadsgeriljaens popularitet har vist at det er behov for en organisasjon som jobber for et bedre fødetilbud for kvinner, spesielt i distriktene.

Medlemsbasert organisasjon

I en pressemelding 30. november 2021, opplyser bevegelsens leder, Anja Solvik, at man fra 1. desember etablerer Bunadsgeriljaen som en medlemsbasert – og permanent interesseorganisasjon.

I følge Bunadsgeriljaen, viser den nye regjeringen, via Hurdalserklæringen, vilje til endring. Null-pluss-alternativet skal utredes i Innlandet og i Kristiansund skal tilbudet både styrkes, satses på og videreføres.  Imidlertid anser Bunadsgeriljaen dette kun som en delseier. Hurdalserklæringens ord må omsettes til handling.

Fødens voktere

– Så lenge Helseforetaksmodellen forblir relativt uendret, vil denne delen av erklæringen kreve noen som holder helseforetakene i ørene. Det vil Bunadsgeriljaen gjøre, vi vil være fødens voktere, skrives det videre i pressemeldingen.

For å kunne videreføre arbeidet på permanent basis, ser man behovet for å innføre en medlemskontingent. Frem til nå har man ikke kunne lønnet de som står i fremste rekke, noe som man har innsett er en forutsetning for å sikre kontinuitet og forutsigbarhet i kampen for føden. Derfor ønsker Bunadsgeriljaen med dette trekket å  løfte saken fra frivillig engasjement til en organisert virksomhet.

Kampen for føden i Norge fortsetter og Bunadsgeriljaens kampsaker vil konkretiseres på kommende årsmøte. Alle betalende medlemmer vil bli invitert. 

Lansering - bli medlem

Bunadsgeriljaen som ny interesseorganisasjon for fødekvinner lanseres på arrangementet «FULL ÅPNING – en hyllest til fødselsarbeidet- til våre fantastiske jordmødre, gynekologer og barnepleiere» i Kulturfabrikken i Kristiansund 1. desember klokken 18.00.

Innmelding skjer via Bunadsgeriljaens hjemmeside: www.bunadsgeriljaen.no

Du må være logget inn for å kommentere.
Debattregler   

Laster kommentar… Kommentaren blir oppdatert etter 00:00.

Bli den første til å kommentere.

Likte du denne artikkelen?

Hjelp oss å utvikle KSU.NO videre og bidra med å opprettholde tjenesten fritt tilgjengelig for alle!

Vipps valgfritt beløp til 614043.

Tusen takk!

Send oss leserinnlegg eller tips

Tekst, bilder og video til leserinnlegg, artikler og andre tips, kan sendes til tips@ksu.no.

Annonse
KSU – Vipps – desktop
Annonse
KSU – Vipps – mobil

Innlogging

Siste kommentarer

Geir Ole Sætremyr 1 timer siden Fjern flaskehalsene!
@Terje SundsbøEr det krigen i Ukraina som er årsaka til at Vik til Molde og Breivika til Ørskogfjellet vart lagt I ...
Terje Sundsbø 2 timer siden Fjern flaskehalsene!
De som ikke tror på Møreaksen må i hvert fall starte å tro på at fergeleiet flyttes vekk fra Molde ...
Terje Sundsbø 2 timer siden Fjern flaskehalsene!
@Geir M PunnerudDu uttaler deg for mindretallet.Møreaksen er raskeste vei for flertallet som krysser Romsdalsfjorden på E39. Bare 40% av de som ...
Geir M Punnerud 4 timer siden Fjern flaskehalsene!
Raskeste vei? Lite trolig.  Omvei blir det for dem som IKKE skal til Molde. Og dyrere.
Terje Sundsbø 8 timer siden Fjern flaskehalsene!
Her er et sitat fra en kommentar på RBNett:Bjørn HaukebøFergefri E39 vil være en gamechanger for vår region. Det å ...
Annonse
KSU – Vipps – mobil

Støtt KSU.NO via bank eller Vipps.

Annonse